Opublikowano

Inwestycje w nieruchomości – zalety i wady, które trzeba znać

Rok 2020 okazał się rokiem zmian. Zmieniło się nie tylko to, jak pracujemy i spędzamy czas wolny, ale także to, jak oszczędzamy i inwestujemy pieniądze. Nagle okazało się, że przynoszące dotąd zysk lokaty i obligacje nie chronią nawet przed inflacją. Nic więc dziwnego, że spora część Polaków myśli o przeznaczeniu swoich oszczędności na zakup nieruchomości.

Najczęściej wybierane nieruchomości w Polsce

W polskim prawie wyodrębnić można trzy rodzaje nieruchomości. Pierwszą kategorią są nieruchomości gruntowe, do których zalicza się popularne w naszym kraju grunty rolne. Drugi rodzaj to nieruchomości budynkowe. Trzecim rodzajem są natomiast lokale, czyli części budynków. To właśnie mieszkania (lokale) stały się w ostatnim czasie jedną z najchętniej wybieranych inwestycji w Polsce. Szczególnie dużą popularnością cieszą się małe mieszkania w dużych miastach, które wynajmuje się singlom i młodym małżeństwom.

Zalety inwestowania w nieruchomości

Inwestycje w nieruchomości postrzegane są jako w miarę bezpieczne zabezpieczenie kapitału. Dotyczy to w szczególności gruntów, których cena na przestrzeni lat charakteryzowała się stabilnym wzrostem. Jeżeli chodzi o mieszkania, to one również wiążą się z potencjalnym zyskiem. Wystarczy wyszukać starszą nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji w okazyjnej cenie i poświęcić trochę środków na wyremontowanie jej. Później oczywiście należy znaleźć na nią kupca. Ta metoda zarabiania na mieszkaniach zyskała nawet własną nazwę: house flipping. Posiadając lokal możemy go wynajmować. W takim wypadku warto zapoznać się z zasadami działania najmu krótkoterminowego.

Wady inwestowania w nieruchomości

Potencjalny zysk z posiadania nieruchomości to jednak tylko jedna strona medalu. Niestety inwestycje w nieruchomości mają również pewne wady. Możliwość zakupu gruntów rolnych została w ostatnich latach mocno ograniczona. Zakup mieszkania wymaga natomiast bardzo dużego kapitału. Nie można również przewidzieć jak zachowa się rynek nieruchomości na przestrzeni następnych kilkunastu lat. W każdej chwili mogą pojawić się czynniki, które wpłyną na spadek cen budynków i mieszkań. Na koniec należy podkreślić, że inwestowanie w nieruchomości wymaga sporej wiedzy. Osoby chcące zarabiać w ten sposób muszą dobrze orientować się w obowiązujących przepisach prawa oraz w funkcjonowaniu lokalnego rynku nieruchomości.